Всі новини

ТОП-3 НАЙДОРОЖЧИХ НАУКОВИХ ПРОЕКТИ

Дата розміщення: 07.08.2014

Хтось вважає це марнотратством, а для когось це можливість змінити світ. Сучасні наукові проекти вимагають все більшого фінансування, але чи завжди результат того вартує. Чи справді необхідно вкладати величезні кошти в науку? І наскільки вагомим буде отриманий від цього результат? Відповідь на це питання у кожного своя. Пропонуємо і вам ознайомитись з трьома найдорожчими науковими проектами в історії.

 

1 МІСЦЕ

Назва: Міжнародна космічна станція

Бюджет: >150 млрд. дол.

Країна: Бельгія, Бразилія, Данія, Іспанія, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Росія, США, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія

Розташування: Орбіта Землі

МКСОпис: Пілотована орбітальна станція, яка використовується в якості багатоцільового космічного дослідницького комплексу. Є спільним проектом15 країн. В основу побудови покладено модульний принцип. Складання станції відбувається шляхом послідовного додавання до комплексу чергових модулів або блоків, що з’єднуються з вже існуючими. Єдиним джерелом енергії для МКС є Сонце. Один оберт навколо Землі станція здійснює за 90 хвилин.

Однією з головних цілей при створенні МКС була можливість проведення на станції унікальних дослідів та експериментів, що потребують умов космічного польоту: мікрогравітації, вакууму, космічного випромінювання та ін. Головними галузями досліджень є біологія, фізика та метеорологія.

За всю історію космонавтики, МКС – найдорожчий та найсуперечливіший проект. Критику викликають як масштабність фінансування, так і те, що, на думку низки науковців, більшість запланованих наукових досліджень мають другорядне значення та невелику наукову цінність.

Дізнайтесь "Чи вигідно досліджувати космос з економічної точки зору?"

 Довідка

Будівництво Міжнародної космічної станції (МКС) розпочалось у 1998 році. Маса станції становить приблизно 450 тонн. МКС обертається навколо Землі на висоті близько 415 кілометрів. МКС можна побачити неозброєним оком з поверхні Землі. Вона буде спостерігатись як яскрава зірка, що досить швидко переміщується, найчастіше з заходу на схід. До 28 травня 2014 МКС відвідало 214 осіб, які здійснили 359 польотів у 40 експедиціях, що є рекордом для космічних станцій. МКС став першим прикладом комерціалізації космічних польотів.

 

2 МІСЦЕ

Назва: Міжнародний експериментальний термоядерний реактор (ITER)

Бюджет: ~20 млрд. дол.

Країна: ЄС, Індія, Казахстан, Китай, Республіка Корея, Росія, США, Японія

Розташування: Франція

ITERОпис: Головною метою проекту є демонстрація можливості комерційного використання термоядерного реактора та вирішення фізичних та технологічних проблем, які можуть при цьому виникати. За задумом розробників з допомогою такої установки можна безпечно отримувати енергію у надзвичайно великих кількостях.

Ідея термоядерного синтезу не нова – вона виникла ще в середині 20 століття. Вчені пропонували використовувати реакції, подібні до тих, які відбуваються на Сонці – атому ізотопів водню повинні зливатися в атом гелію з виділенням великої кількості енергії.

На сьогодні проект знаходиться на стадії будівництва тож говорити про якісь результатів рано.

Разом з тим, дослідження можливостей використання водневого палива продовжуються. Дізнайтесь більше в статті "Автомобілі на водневому паливі вже скоро у Лондоні"

Довідка

Проектування Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER) повністю завершене, вибране місце його будівництва – дослідницький центр «СЕА-Cadarache» (м. Кадараш, Франція), розпочата реалізація інженерного проекту. Кожна країна, яка бере участь у проекті зробила певні фінансові вливання, а вступ нової країни передбачає внесок 1 млрд. євро.

 

3 МІСЦЕ

Назва: Великий адронний колайдер

Бюджет: ~10 млрд. дол.

Країна: ЄС

Розташування: Швейцарія/Франція

CERNОпис: Прискорювач заряджених часточок призначений для розгону протонів і важких іонів та вивчення продуктів їх зіткнень. Є найбільшою подібною установкою в світі. В побудові та дослідженнях було задіяно більше 10 тис. науковців та інженерів з більш як 100 країн світу. Довжина кільця перевищує 26 кілометрів.

Змістом проекту є розуміння природи матерії, часу та Всесвіту в цілому.

Напевне, найбільш обговорюваний проект з усіх представлених в рейтингу. Велика доля уваги була пов’язана з думками про можливість виникнення катастрофічних наслідків пов’язаних з функціонуванням колайдеру. Найчастіше обговорювалась небезпека виникнення мікроскопічних чорних дірок з подальшою ланцюговою реакцією захоплення оточуючої матерії аж до знищення всього живого.

Науковцям вдалось отримати ряд суттєвих наукових результатів при використанні Великого адронного колайдеру, найвідомішим з яких стало відкриття бозону Хіггса.

Довідка

Проект був задуманий у 1984 році, а його реалізацію почали у 2001 році. Запуск колайдера вважають успішним – вперше він відбувся 10 вересня 2008 року. Загалом Великий адронний колайдер розрахований на функціонування впродовж лише 10 років, але науковці запевняють, що по завершенню цього періоду на світі вже з'явиться набагато більший та потужніший його «родич».


© inforum.in.ua, 2014 - 2025
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
inforum.in.ua@ukr.net