Шановний користувач порталу!
Для вашої зручності ми запустили нову систему відображення формул в тексті. Дана система використовує найновіші технології. Якщо у вас виникли проблеми з відображенням формул спробуйте оновити свій веб-браузер до останньої версії. Або скористайтесь іншим браузером.

Команда проекту INFORUM.IN.UA пропонує використовувати для роботи з порталом браузер Mozilla Firefox.
Ми постійно вдосконалюємось та докладаємо максимум зусиль для Вашої комфортної роботи. Якщо у Вас є побажання чи ідеї з покращення роботи порталу напишіть нам.
УДК 535

ОСОБЛИВОСТІ КРАЮ ОПТИЧНОГО ПОГЛИНАННЯ МОНОКРИСТАЛА Tl3PbI5

Денисюк Н. М.
Інститут проблем матеріалознавства НАН України
Хижун О.Ю.
Інститут проблем матеріалознавства НАН України
Мирончук Г.Л.
Східноєвропейський національний університет, к.ф-м.н., доцент кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій
Парасюк О.В.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., декан хімічного факультету

Потрійні галогенідні кристали, що містять іони свинцю, розглядаються наразі дослідниками надзвичайно перспективними матеріалами для їх застосування в якості ефективних середовищ лазерів, котрі працюють у інфрачервоному діапазоні довжин хвиль. Одним із факторів, який стимулював останнім часом широке дослідження таких кристалів, - необхідність отримання вичерпної інформації про їх електронну структуру та особливості хімічного зв’язку в них. Нецентросиметрична кристалічна структура сполуки Tl3PbI5 вирізняє її в якості дуже перспективного матеріалу для застосування у нелінійній оптиці, вузькосмугових оптичних фільтрів, люмінофорів, модуляторів, дефлекторів, тригерів, і т.д.

Існування сполуки Tl3PbI5 було вперше виявлене при вивченні псевдо-бінарної системи TlI-PbI2 [1,2]. Виявилось, що вищевказаний йодит в нормальних умовах ізоструктурний броміду Tl3PbBr5. В роботі [3] було встановлено, що Tl3PbI5 - напівпровідник  з шириною забороненої зони 2,5 еВ при кімнатній температурі. Сполука Tl3PbI5 може бути ефективно легована іонами рідкоземельних елементів [4,5]. Було встановлено, що Tl3PbI5 плавиться конгруентно при  температурі 639 K [6]. Авторами роботи [7] було встановлено, що Tl3PbI5 кристалізується в орторомбічній кристалічній структурі (просторова  група P212121) з наступними параметрами гратки: а = 16,205 Å, b = 9,676 Å і c = 8,952 Å. Необхідно зазначити, що сполука Tl3PbI5 володіє хорошою прозорістю в діапазоні від 0,52 до 40 мкм [1]. Цей факт свідчить про велику перспективність її застосування в якості ІЧ-світлодіодів.

Йодиди талію і свинцю отримували прямим методом синтезу в замкнутих вакуумних кварцових контейнерах. Синтез проводили в два етапи: локальним нагріванням в полум’ї газового пальника з наступною гомогенізацією в електропечах при температурах на 50-70 К вище температури плавлення бінарних йодидів. Йодид талію додатково очищали зонною плавкою, а йодид свинцю – дворазовою вакуумною сублімацією. Відпал тривав 100 годин. Піч охолоджували до кімнатної температури протягом 240 годин. Отримані монокристалічні блоки цілком придатні для фізичних вимірювань. Відомо, що бінарні галогеніди сильно токсичні речовини, тому їх синтез здійснюється в спеціальному ізольованому боксі. Ущільнення ампули для очищення і росту кристалів було зроблено в сухому боксі із застосуванням індивідуальних методів захисту.

Для низькотемпературних досліджень використовували кріостат типу «Утрекс»; точність стабілізації та вимірювання температури складала ±0,5К.

Фотографія монокристалу Tl3PbI5, який використовувався в оптично-спектральних дослідженнях.

Рис. 1 Фотографія монокристалу Tl3PbI5, який використовувався в оптично-спектральних дослідженнях.

Вимірювання спектрів поглинання є одним з прямих методів дослідження енергетичного спектру електронів в напівпровідниках. Змінюючи енергію фотонів, можна селективно збуджувати локалізовані і нелокалізовані стани електронів, і тим самим досліджувати їх енергетичний спектр в широкому інтервалі енергій. В нашій роботі досліджено оптичне поглинання напівпровідникового монокристалу Tl3PbI5 в межах 1-2,5 еВ енергій квантів падаючого світла. Спектральні дослідження краю поглинання проводили в інтервалі температур 100о-300о К. 

Спектри оптичного поглинання монокристалу Tl3PbI5

Рис. 2. Спектри оптичного поглинання монокристалу Tl3PbI5

Отримані значення коефіцієнта поглинання α від енергії фотонів hν і температури Т показані на рисунку 2. З наведених залежностей видно, що з підвищенням температури спектри поглинання зміщуються в довгохвильову область, причому нахил спектральних залежностей залишається незмінним. Як видно із рисунка 2, для монокристала Tl3PbI5 при всіх температурах видно різкий ріст коефіцієнта поглинання α із збільшенням hν, який обумовлений дозволеними прямими переходами електронів із максимуму валентної зони в мінімум зони провідності поблизу енергії 2,3 еВ. Ширина забороненої зони Еg визначалась по енергетичному положенню довгохвильового краю спектру поглинання за методикою [3].

З експериментальних кривих (рис. 2) побудовано залежність hν (Т), в якій енергію фотонів отримували при перерізі кривих поглинання на рівні α = 160 см-1 (рис. 3).

Залежність краю оптичного поглинання від температури для  монокристалу Tl3PbI5

Рис. 3. Залежність краю оптичного поглинання від температури для

монокристалу Tl3PbI5

Шляхом екстраполяції лінійної ділянки залежності α (hν) до нуля поглинання (α = 0) були визначені експериментальні значення оптичної ширини забороненої зони досліджуваного монокристала Tl3PbI5. Виявилось, що значення  Еg знаходиться в межах 2,29-2,39 еВ (рис.2). Отримані нами значення Еg для сполуки Tl3PbI5 добре узгоджуються з літературними даними [6].

 

Список літератури

  1. E. Yu. Peresh, V. B. Lazarev, V. V. Tsigika, Y. V. Voroshilov and V. S. D’ordyai, Zh. Neorg. Khim., 1980, 25, 1368.   
  2. A. Rabenau and R. Kniep, Z. Anorg. Allg. Chem., 1987, 533, 219.   
  3. A. A. Fedonyuk, PhD thesis, Volyn National University, Lutsk, 1998.
  4. A. Ferrier, M. Velaґzquez, J. L. Doulan and R. Moncorgeґ, J. Lumin., 2009, 129, 1905
  5. M. Velaґzquez, A. Ferrier, J. L. Doualan and R. Moncorgeґ, in Solid State Laser, ed. A. H. Al-Khursan, InTech, Rijeka, Croatia, 2012, pp. 119–142.
  6. E. Yu. Peresh, V. B. Lazarev, V. V. Tsigika, Y. V. Voroshilov and V. S. D’ordyai, Zh. Neorg. Khim., 1980, 25, 1368
  7. I. D. Olekseyuk, G. E. Davidyuk, A. A.  edonyuk, L. V. Sysa and A. M. Padalko, Inorg. Mater., 1998, 34, 445.
Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
Розробка : Limpopo Web Agency
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
43020, УКРАЇНА,
Волинська обл., м. Луцьк,
вул. Електроапаратна, 3 / 336
inforum.in.ua@ukr.net