Шановний користувач порталу!
Для вашої зручності ми запустили нову систему відображення формул в тексті. Дана система використовує найновіші технології. Якщо у вас виникли проблеми з відображенням формул спробуйте оновити свій веб-браузер до останньої версії. Або скористайтесь іншим браузером.

Команда проекту INFORUM.IN.UA пропонує використовувати для роботи з порталом браузер Mozilla Firefox.
Ми постійно вдосконалюємось та докладаємо максимум зусиль для Вашої комфортної роботи. Якщо у Вас є побажання чи ідеї з покращення роботи порталу напишіть нам.
УДК 538.9

ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ В УЛЬТРАХОЛОДНИХ ФЕРМІ-ГАЗАХ

Вовчук Галина Володимирівна
Магістр кафедри теоретичної та математичної фізики Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки
Шигорін Павло Павлович
Доцент кафедри теоретичної та математичної фізики Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки

З моменту відкриття Бозе-Айнштайнівської конденсації (БАК) в захоплених хмарах бозе-атомів лужних металів в 1995 р. [1] з’явилося багато можливостей для фундаментальних досліджень прояву квантових ефектів на макроскопічному рівні. Перше покоління дослідників при вивченні БАК виявили колективні ефекти в цих надзвичайно розріджених системах (надплинність, колективні коливання і їх затухання, асиметрія вільного розширення тощо) і визначили напрямки для майбутніх досліджень. У даний час увага дослідників зосереджена на пошуку нових макроскопічних квантових явищ в ультрахолодних фермі-газах, що захоплені в магнітну пастку.

Квантові вироджені фермі-гази принципово відрізняються  від бозе-газів. Відповідно до принципу Паулі, у випадку тотожних ферміонів не більше ніж одна частинка може займати даний квантовий стан. Для фермі-частинок числа заповнення квантових станів рівні одиниці для енергій, близьких до енергії Фермі TF, і дорівнюють нулю при великих енергіях. Енергія Фермі в просторово-однорідному випадку дається співвідношенням:

Please use another browser to view content

де  n – густина газу, і m – маса атома.

Макроскопічні квантові явища у вироджених фермі-газах проявляються у вигляді надпровідності Бардіна-Купера-Шриффера (БКШ) і пояснюються утворенням куперівських пар. Притягання між частинками пояснюється тим, що при досить низьких температурах, частинки з протилежними імпульсами на поверхні Фермі є корельованими парами в імпульсному просторі. Це призводить до появи щілини в спектрі збудження, який в просторово-однорідному випадку має вигляд (рис. 1). Енергетичний спектр визначається формулою:

Please use another browser to view content, (1) де εk і k – енергія збудження і імпульс, Please use another browser to view content, - імпульс Фермі, а m – маса частинок. Щілина Δ залежить від параметрів взаємодії, густина і температури.

Спектр збуджень надплинної уніформи фермі-газу.

Рис. 1: Спектр збуджень надплинної уніформи фермі-газу.

Мікроскопічна теорія надпровідності була сформульована в 1957 році Бардіном, Купером, Шриффером [2], і вона відома сьогодні як теорія БКШ звичайних надпровідників. Автори теорії БКШ були удостоєні Нобелівської премії з фізики в 1972 році, і їх праця була заснована на моделі розрахунку, проведеного Купером в 1956 р. [3], яка спирається на існуванні міжчастинкової взаємодії.

Основною ідеєю Купера було те, що слабке тяжіння може зв’язати пари ферміонів у пов’язані пари в присутності фермі-хвиль, і що фермі-хвиля не стійка проти формування щонайменше одної пов’язаної пари незалежно від того, чи була слабка міжчастинкова взаємодія [3]. Цей найважливіший результат є наслідком статистики Фермі-Дірака і існування поверхні Фермі.

Перехід БКШ в атомних фермі-газах дуже схожий на перехід від нормального провідника до надпровідника у звичайних металах, або на перехід нормальної рідини до надрідини у рідкому 3He. Таким чином, можливість вивчення такого переходу в атомних системах залучила інтенсивний теоретичний і експериментальний інтерес у всьому світі [4].

У 1969 році відбулося перше обговорення про БКШ–БАК перехід, в якому наявне скучування парами вище температури надпровідного переходу з низькою густиною носіїв. Блатт зазначив, якщо концентрація носіїв мала, то система знаходиться в режимі, де розміри куперівських пар малі і критичний перехід температури в теорії БКШ не відповідає фазовому переходу, але відповідає формуванню попередньо сформованих пар. Він також стверджував, що перехід в надпровідний стан буде відбуватися на більш низькій температурі в стані низької густини, відповідно БАК сформованих пар. Тоді він запропонував вивчити цю проблему переходу варіюючи концентрацію носіїв [5].

Перехід від БКШ стану до стану Бозе-Айнштайнівської конденсації (БАК) може відбуватися при нульовій температурі, при якій властивості розрідженого газу ферміонів будуть змінюватися постійно між двома граничними поведінками, оскільки змінюється сила взаємодії [6].

В роботі досліджено метод для вимірювання температури за допомогою спінового стану домішок. Дослідивши даний метод було з’ясовано, що він використовується для вимірювання температури найхолодніших газів при 0.1 TF і нижче, у зв’язку із зменшенням чутливості поверхні Фермі-Діракка [5].

 

Список літератури

  1. Astrakharchik G. E. Momentum Distribution and Condensate Fraction of a Fermion Gas in the BCS-BEC Crossover / G. E. Astrakharchik, J. Boronat, J. Casulleras, S. Giorgini // Phys. Rev. Lett., 2005.- 230405 – 95p.
  2. Bardeen J. Theory of Superconductivity / J. Bardeen, L. N. Cooper, J. R. Schrieffer // 1957.- 1175 – 108p.
  3. Cooper L. N. Bound Electron Pairs in a Degenerate Fermi Gas / L. N. Cooper // Phys. Rev. Lett., 1956.- 1189 – 104p.
  4. Tinkham M. Introduction to superconductivity / M. Tinkham // New York: Dover, 1996.
  5. DeMarco B. Quantum behavior of an atomic Fermi gas [Ph.D. thesis] / B. DeMarco // Boulder: University of Colorado,– 2001.
  6. Leggett A. J. In modern trends in the theory of condensed matter / A. J. Leggett edited by A. Peralski and R. Przystawa // Berlin: Springer-Verlag, 1980.


Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
Розробка : Limpopo Web Agency
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
43020, УКРАЇНА,
Волинська обл., м. Луцьк,
вул. Електроапаратна, 3 / 336
inforum.in.ua@ukr.net