Шановний користувач порталу!
Для вашої зручності ми запустили нову систему відображення формул в тексті. Дана система використовує найновіші технології. Якщо у вас виникли проблеми з відображенням формул спробуйте оновити свій веб-браузер до останньої версії. Або скористайтесь іншим браузером.

Команда проекту INFORUM.IN.UA пропонує використовувати для роботи з порталом браузер Mozilla Firefox.
Ми постійно вдосконалюємось та докладаємо максимум зусиль для Вашої комфортної роботи. Якщо у Вас є побажання чи ідеї з покращення роботи порталу напишіть нам.

РІСТ КРИСТАЛІВ AgCd2GaS4 ТА ЇХ ОПТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Парасюк О.В.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.х.н., декан хімічного факультету
Юрченко О.М.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, к.ф-м.н, доц.
Панкевич В.З.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, , м. Луцьк, к.ф-м.н.
Мирончук Г.Л.
Східноєвропейський національний університет, к.ф-м.н., доцент кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій
Влох Р.О.
Інститут фізичної оптики імені О.Г. Влоха, директор інституту, д.ф-м.н., проф.
Козер B.P.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, наук.співроб., к.х.н.
Нігматуліна О. С.
студентка Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки

При дослідженні фазової діаграми системи AgGaS2–CdS [1] встановлено нову тетрарну фазу AgCd2GaS4, яка плавиться інконгруентно при 1284 К, ПГ Pmn21. Область гомогенності AgCd2GaS4 знаходиться в діапазоні концентрацій 64-79 мол.% CdS.

Для одержання монокристалів AgCd2GaS4 використовувались горизонтальний та вертикальний варіанти методу Бріджмена-Стокбаргера. Вихідний склад шихти вибирався із поля первинної кристалізації тетрарної сполуки і складав 60-64 мол.% CdS. Попередньо одержаний сплав, який синтезувався з високочистих елементів розтирали до порошкоподібного стану та засипали в попередньо підготовлений кварцовий контейнер із конусоподібним дном. Для запобігання взаємодії розплаву із матеріалом контейнера проводили його графітизацію піролізом ацетону. При використанні вертикального варіанту методу Бріджмена-Стокбаргера температура верхньої зони складала 1350 К, нижньої – 1020 К, температурний градієнт печі на фронті кристалізації – 18-25 К/см, швидкість росту 2-5 мм/добу. Отримані булі складалася з двох частин: нижня – монокристал тетрарної сполуки, а верхня – це закристалізована евтектика AgGaS2+AgCd2GaS4. У найбільш вдалих експериментах довжина отриманих монокристалічних буль становили до 40 мм (діаметр до 9 мм).

Горизонтальним варіантом одержання кристалів AgCd2GaS4, який реалізований на промисловій установці для вирощування монокристалів DN-12. Контейнер із підготовленою шихтою розміщували у нахиленій під кутом 12º печі. Після гомогенізації розплаву починали переміщення контейнеру по горизонталі зі швидкістю 2 cм/добу. Температура зони росту становила 1420 K. Температурний градієнт на фронті кристалізації становив 24 K/cм. Після досягнення ізотермічної зони при 870 K кристали відпалювали упродовж 250 год, і потім охолоджували до кімнатної температури зі швидкістю 100 K/добу. В результаті отримували монокристали або монокристалічні блоки із розмірами (15х8х8), придатними для фізичних досліджень.

Кількісний та якісний EDAX аналіз монокристалів був проведений на скануючому електронному мікроскопі Philips 515-PV9800. Для аналізу із булі вибиралися монокристали із трьох різних частин булі – із початку конуса (зраз.1), точно із середини (зраз.2) та із частини, що безпосередньо контактувала із евтектикою (зраз.3). Відхилення від стехіометрії спостерігається вздовж кристала AgCd2GaS4, що є закономірним для подібних систем. В свою чергу воно веде до виникнення хвостів щільності електронних станів в забороненій зоні [2, 3]. Дослідження частотної залежності коефіцієнта поглинання світла у досліджуваних зразках показало, що в області вікон пропускання світла hv <1,8 еВ коефіцієнт поглинання має близькі значення α ≈ 7 – 10 см-1 у різних зразках, що обумовлене розсіюванням і поглинанням світла різними дефектними комплексами і іншими структурними пошкодженнями кристалічної ґратки. Нижче області сильного поглинання залежність α(hυ) є експоненційна.

Ширина забороненої зони, оцінена при 293 К за положенням краю смуги власного поглинання для α=400 см-1 становить 2,18  еВ; 2,22  еВ; 2,28 еВ для зразків 1, 2, 3 відповідно. Збільшення ширини забороненої зони в досліджуваних зразках обумовлена розподілом хімічних компонент монокристала AgCd2GaS4.

 

Список літератури:

1. S.I. Chykhrij, O.V. Parasyuk, V.O. Halka, J. Alloys Comp. - 2000. - V.312/1-2. – P. 189-195.

2. Электронная теория неупорядоченных полупроводников / [В. Л. Бонч-Бруевич, И. П. Звягин, Р. Кайпер и др.] – М. : Наука, 1981. – 672 с.

3. Мотт Н. Электронные процессы в некристаллических веществах / Н. Мотт, Е. Девис; [пер. с англ. Б. Т. Коломийца]. – М. : Мир, 1974. – 472 с.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
Розробка : Limpopo Web Agency
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
43020, УКРАЇНА,
Волинська обл., м. Луцьк,
вул. Електроапаратна, 3 / 336
inforum.in.ua@ukr.net