Шановний користувач порталу!
Для вашої зручності ми запустили нову систему відображення формул в тексті. Дана система використовує найновіші технології. Якщо у вас виникли проблеми з відображенням формул спробуйте оновити свій веб-браузер до останньої версії. Або скористайтесь іншим браузером.

Команда проекту INFORUM.IN.UA пропонує використовувати для роботи з порталом браузер Mozilla Firefox.
Ми постійно вдосконалюємось та докладаємо максимум зусиль для Вашої комфортної роботи. Якщо у Вас є побажання чи ідеї з покращення роботи порталу напишіть нам.

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ШКІЛЬНОЇ ТРИВОЖНОСТІ

Карпенко Юлія

Школа є однією із перших установ, що розкриває перед дитиною світ соціального та суспільного життя. Разом із сім'єю вона бере на себе головну роль у розвиткові дитини. Тому школа стає одним із визначальних факторів становлення особистості дитини. За цей період життя формуються багато її особистісних якостей, і від їх формування значною мірою залежатиме весь її наступний розвиток [1; 9; 13; 14; 15; 17; 19; 25; 27; 32; 35; 46; 53 та ін.].

Загальновідомо, що зміна відносин у соціумі викликає у дитини значні труднощі. Стан тривожності, емоційної напруженості пов'язаний переважно з відсутністю поруч з дитиною людей, зміною навколишнього середовища, нормальних умов і життя за певними правилами. Такий психічний стан тривоги зазвичай визначається як узагальнене відчуття неспецифічної, невизначеної небезпеки.

Дитина не може пояснити, чого вона насправді боїться, коли очікує небезпеку, що наближається і яка поєднана з відчуттям невідомого майбутнього.

На відміну від схожої емоції страху, тривога немає конкретних джерел. Воно дифузне і може поведінково виражатися в загальній дезорганізації діяльності, що змінює її концентрацію і продуктивність.

Однак сучасне життя проходить за інших умов буття. Змобілізованість за певних умов ресурсного потенціалу є не лише необхідним для існування, але і впливає на розвиток різноманітних фобій і неврозів як патологічних станів. При цьому, за відповідних психофізіологічних механізмів, відбуваються процеси виживання: при зустрічі з невідомими соціальними ситуаціями, під час воєнного стану, у часи розлуки, під час зусиль, необхідних для досягнення успіхів в навчальній і професійній діяльностях.

Ознаки тривоги

Виокремлюють дві групи тривожних симптомів: перша – фізіологічні симптоми, що виникають на рівні соматики і відчуття; другий – реакції, що відбуваються в духовній царині. Описати ці прояви доволі складно, оскільки усі вони окремо, або у певній комбінації можуть супроводжуватися не тільки тривогою, але й іншими станами переживання, особливо відчаєм, гнівом і навіть радісним збудженням.

Найчастіше соматичні симптоми виражаються в почастішання дихання і серцебиття, підвищення загального збудження і зниження порогів чутливості. Супутніми ознаками тривоги також є такі звичні відчуття, як раптовий жар в голові, холод і вологі долоні.

Особливості психологічних та поведінкових реакцій на тривогу ще більш різноманітні та непередбачувані. Зазвичай, хвилювання викликає труднощі в прийнятті рішень, погіршення координацій рухів. Іноді напруженість, викликана тривожним очікуванням, настільки велика , що людина ненавмисно завдає собі шкоди. Отже – несподівані удари, падіння. Слабкі прояви тривожності як почуття турботи, невпевненість чи правильне поводження є невід'ємною складовою емоційного життя кожної людини. Діти, не мають достатньої підготовки до виходу з тривожних ситуацій, часто використовують брехню, фантазії, характеризуються неуважністю, розсіяністю, сором'язливістю.

Виходячи з фізіологічної науки, як уже говорилося, тривога нічим не відрізняється від страху. Як правило, тривога – це тимчасовий стан, вона зменшується, як тільки людина реалістично очікує ситуації, що попереду, розпочинає орієнтуватися і діяти. Але може бути і так, що чекання, яке викликає тривогу, збільшується, і тоді єаналізувати тривогу.

Тривога як постійний стан заважає ясності думок та ефективності спілкування, сприяє труднощам під час знайомств. Взагалі, тривога – це суб’єктивний показник нещастя людини. Але для того, щоб вона розвивалася, людина вже має у своєму арсеналі невдалі, неадекватні способи здолання тривоги. Тому, щоб запобігти розвитку тривожно-невротичного типу особистості, необхідно допомогти дітям знайти ефективні способи навчитися справлятися з тривогою.

За К.Хорні, тривога – це відчуття дитиною ізольованості та безпорадності в потенційно ворожому світі. Невпевненість у дитини може бути викликана декількома ворожими факторами оточення: прямим чи опосередкованим домінуванням інших людей, надмірним ентузіазмом або його повною відсутністю, бажанням стати на сторону одного з батьків під час сварки, занадто малою або занадто великою відповідальністю, ізоляцією від інші діти тощо [52]. На основі тривоги і занепокоєння розвивається конфліктна особистість, в результаті чого виникають «невротичні» потреби.

Оскільки, на думку К.Хорні, світ є потенційно ворожим щодо дитини та людини, здається, що страх у людини вже закладений і єдине, що може врятувати її від тривоги, – це позитивний ранній досвід від виховання, набутого в родині. К. Хорні виводить тривогу з несприятливо сформованих стосунків особистості з ворожим світом і трактує її як відчуття ізоляції та безпомічності. Таку ситуацію можна було б вважати нормальною, якби її прояв обмежувалися тими ситуаціями, де панує реальна ворожнеча [53]. Але К.Хорні не відокремлювала прояви адекватної тривожності від неадекватної. Оскільки світ загалом антилюдський, виходить, що тривога завжди адекватна.

Зміна тривоги від матері до дитини подається З. Салліваном постулатом, але для нього залишається незрозумілим, через які канали відбувається ця комунікація. З. Салліван, виділяючи основну міжособистісну потребу – потребу в ніжності, яка характерна для емпатичного немовляти в міжособистісних ситуаціях, – показує історію розвитку цієї потреби. Якщо дитина відчуває неласку, неувагу, відчуженість близьких людей, за якими вона сумує, це викликає у неї тривогу і порушує нормальний розвиток. Вона стає озлобленою, агресивною або боязкою, боїться робити те, що хоче, передбачає невдачу, виявляє непокору. З. Салліван називає це явище «ворожою трансформацією», його джерелом є тривога, викликана труднощами спілкування [45].

У міру розвитку уяви дитини занепокоєння починає зосереджуватися на уявних небезпеках. А згодом, коли розвивається розуміння сенсу конкуренції та успіху, усім цим нехтують. З віком відбувається певна перебудова ставлення дитини до об'єктів тривоги. Таким чином, тривожність у відповідь на відомі і невідомі стимули поступово знижується, але в 10-11 років зростає тривожність, пов'язана з можливістю бути проігнорованим однолітками. Багато з того, що нас турбує в ці роки залишається з дорослими.

Тому, для звільнення дитини від тривоги і страхів, необхідно, перш за все, звертати увагу не на конкретні симптоми тривоги, а на її причини – обставини і умови. Таким чином, цей стан часто викликає у дитини почуття незахищеності, яке виникає на основі не під силу вимогам, погрозам, жорстоким покаранням, нестійкій дисципліні. Проте певний рівень тривожності просто необхідний для плідної роботи, гармонійного та повноцінного життя. Рівень, який не виснажує людину, а задає тон її діяльності. Тому його називають конструктивним. Саме він виконує пристосувальну функцію життєдіяльності організму. Найважливішою характеристикою, яка визначає тривожність як конструктивну, є здатність усвідомити ситуацію тривожності, спокійно, без паніки впоратися з нею. Із цим пов’язана здатність аналізувати та планувати свою діяльність.

Статеві та вікові особливості тривожності

Б.Кочубей, Є.Новікова розглядають тривожність крізь призму статево-вікових характеристик [25]. Виявилося, що зміст тривожності дівчаток відрізняється від тривожності хлопчиків, і чим старші діти, тим важливіша ця різниця. Тривога дівчат частіше пов'язана з іншими людьми, їх хвилює ставлення оточуючих, можлива сварка або розставання. Основною причиною тривоги у дівчат 15-16 років є страх перед рідними та близькими, боязнь заподіяти їм неприємності, занепокоєння за своє здоров'я, психічний стан. У віці 11-12 років дівчата часто бояться всіляких фантастичних жахів, мертвих, а також відчувають тривогу в ситуаціях, які традиційно хвилюють людей.

Причиною тривог завжди є внутрішні конфлікти дитини, невідповідність собі, суперечливість її бажань, коли одне сильне бажання суперечить іншому, одна потреба заважає іншій. Найчастішими причинами внутрішніх конфліктів є: сварки між рівно близькими дитині людьми, коли вона змушена стати на одну сторону; коли школа не схвалює, наприклад, те, що батьки дозволяють і заохочують, і навпаки, з одного боку, виникають суперечності між перебільшеним, часто обдарованим домаганням з боку батьків. і фактичні здібності дитини, з іншого боку, нездатність задовольнити основні потреби, особливо потребу в любові та незалежності.

Таким чином, конфліктні внутрішні стани школяра можуть бути викликані:

1) суперечливі вимоги, що виходять з різних джерел (або ж з одного ж: батьки говорять собі те саме, то дозволяють, то грубо відмовляючи);

2) неадекватні вимоги, невідповідні здібності та прагнення дитини;

3) негативні вимоги, які ставлять дитину в принизливу, залежну ситуацію [15].

Вказані три випадки характеризують «втрату опори», втрату міцних життєвих орієнтирів, невизначеності в навколишньому світі.

Тривога не завжди проявляється в явній формі, так як це досить важкий стан. Це може змінити зовнішній і внутрішній образ тривоги до невпізнання.

Практично відразу спрацьовує найпростіший психологічний механізм: краще чогось боятися, ніж чогось невідомого. Страх є «першою похідною» тривоги. Його перевага в надійності, бо він завжди залишає вільний простір. У разі сильного страху його об'єкт немає нічого спільного з реальною причиною тривоги, яка викликала цей страх. Дитина боїться школи, але в основі лежить сімейний конфлікт, який вона глибоко переживає. Незважаючи на те, що страх, порівняно з тривогою, дає дещо більше відчуття безпеки, все ж це дуже важкий стан для життя. Зазвичай, перероблення тривожного переживання не закінчується на стадії страху. Чим старшими є діти, тим рідше спостерігається прояв страху, але частішими є інші, приховані форми тривожності.

Деякі діти досягають це певними ритуальними діями, які «захищають» їх від потенційної небезпеки. Таким чином він позбавляється страху залишитися на самоті і вважає себе в безпеці, якщо йому це вдасться. Негативною стороною таких «ритуалів» є певна ймовірність того, що такі дії переростуть у неврози, нав’язливі стани. За всієї неадекватності та безперспективності таких методів, їх треба поважати, а не висміювати, а допомагати «відреагувати» на їхні проблеми іншими методами, «острівець безпеки» не можна зруйнувати, не давши щось натомість.

Притулком багатьох дітей, порятунком від тривог є світ фантазії. У фантазіях дитина вирішує свої невирішені суперечності, уві сні задовольняє свої незадоволені потреби. Це дозволяє людині в думках піти від реальності, побудувати свій внутрішній світ, не обмежений загальноприйнятими рамками, з творчістю підходити до розв’язання різноманітних проблем. Але фантазії повинні мати зв'язок із реальністю.

Як правило, фантазії тривожних дітей не володіють цією якістю. Мрія не продовжує життя, а навпаки, протистоїть йому. В житті не вмію бігати – у мріях виграю призове місце на обласних змаганнях; Я не комунікабельний, у мене мало друзів – у мріях я очолюю величезну компанію і роблю героїчні вчинки, які викликають у всіх захоплення. Те, що такі діти та підлітки змогли б досягти омріяної мети, на диво не зацікавлене в цьому, навіть якщо це потребує невеликих зусиль. Така ж доля чекає і на їхні справжні заслуги та перемоги. Загалом вони схильні не думати про те, що таке реальність, тому що все, що для них є реальним, сповнене тривогами. Справжнім і реальним стає в них те, що живуть вони саме у царині своїх мрій, а все поза цією сферою сприймається як важка мрія.

Однак таке замикання в свій ілюзорний маленький світ недостатньо надійне – рано чи пізно вимоги великого світу вторгаються до світу дитини. Потрібні більш потужні та результативні методи захисту від занепокоєнь.

Неспокійні діти часто приходять до простого висновку – щоб нічого не боятися, варто змусити їх боятися мене. За словами Еріка Берна, вони хочуть передати свою тривожність іншим. Самовпевнені, агресивні, що принижують оточуючих при кожній нагоді, вони зовсім не виглядають тривожними. Їх мова і манери неохайні, одяг надмірно «вишуканий». А втім, у глибині душі таких дітей часто ховається тривога. А поведінка і зовнішність – це лише способи позбутися почуття невпевненості в собі, усвідомлення того, що людина не може жити так, як їй хочеться [7].

Другий, вихід тривожних переживань, що часто зустрічається – пасивне поводження, непоквапливість, індиферентність, бездіяльність. «Маска» байдужості ще оманливіша за «маску» агресії. Інертність, відсутність будь-якої емоційної реакції заважає нам розпізнати тривожну основу, внутрішнє протиріччя, що призводить до розвитку цього стану. Пасивна поведінка – «апатія» – часто виникає при гіперопіці батьків, при їх «симбіотичному» співіснуванні, коли батьки повністю виконують усі бажання молодшого, отримуючи натомість цілком слухняну, але безвольну дитину, яка до того ж позбавлена соціальних навичок [3].

Ще однією причиною пасивності є авторитарне виховання в сім'ї, беззаперечна слухняність батькам, повчальні вказівки: «Не роби того і того» сприяють виникненню в дитини джерела тривоги зі страху порушити порядок. .

Апатія часто є результатом неефективності інших методів боротьби. Апатія і байдужість здебільшого є результатом надмірних вимог і обмежень. Якщо дитина не хоче щось робити сама, то батькам слід уважно переглянути їхні заяви. Вихід із апатії можливий лише через подолання конфліктних переживань. Потрібно давати дитині повну свободу, проявляти будь-яку ініціативу, заохочувати будь-яку її діяльність. Не варто боятися «негативних» наслідків.

Для тривожної дитини характерні часті прояви непокою, а також велика кількість страхів, причому острах і тривожність виникають у ситуаціях, коли дитині здається, що немає загрози. Діти з тривожністю особливо чутливі, недовірливі та вразливі. Також дітям часто властива занижена самооцінка, через що вони чекають проблем від оточуючих. Це характерним для дітей, перед якими батьки ставлять непідсильні завдання. Більше того, у разі невдачі зазвичай карають, «принижують» («Нічого не вдієш!»).

Діти з високим рівнем тривожності є надто чутливими до своїх невдач та гостро на них реагуючи, схильні кидати діяльність, у якій відчувають труднощі. Такі діти можуть помітити різницю в поведінці на уроці та поза ним. Поза школою це жваві, комунікабельні та безпосередні діти, на уроках складні та напружені. Їхня мова може бути дуже швидкою та поспішною, а також повільною та складною. Зазвичай, виникає рухове збудження: дитина перебирає руками одяг, щось маніпулює [14].

Місце тривоги в педагогічному процесі

У школі навчальна діяльність дитини неминуче супроводжується почуттям тривожності. Відповідно до закону Ієркса-Додсона, за рахунок оптимального рівня тривожності підвищується продуктивність. Вже ситуація нового, невідомого навчання, ситуація вирішення проблеми, коли необхідно докласти зусиль, щоб зрозуміти незрозуміле, завжди приховує невизначеність, протиріччя, а отже, і привід для хвилювання.

Повністю позбутися стану тривожності можна лише, коли усунуті всі когнітивні труднощі, що нереально і непотрібно. Але в багатьох випадках ми маємо справу з деструктивними проявами тривожності. Відрізнити конструктивну тривожність від деструктивної є доволі складним, і тут не можна орієнтуватися лише на формальні показники навчальної діяльності. Якщо тривожність змушує дитину краще вчитися, це зовсім не гарантує конструктивності її емоційних переживань. Острах бути самотнім породжує тривожність, яка шмагає школяра, змушуючи його всіма силами намагатися виправдати те, чого очікують дорослі і зберегти в їхніх очах свій престиж. Однак робота в умовах значного перенапруження психічних сил може дати лише тимчасовий ефект, який в майбутньому перейти на емоційний зрив і розвиток шкільного неврозу з іншими небажаними наслідками. Емоційна нестійкість старшокласника змінюється млявістю та байдужістю в 6-8 середніх класах [16; 17; 19; 29; 30; 32 та ін.].

Наскільки конструктивною є тривожність дитини, уважні педагоги легко можуть зрозуміти, спостерігаючи за нею в ситуаціях, що вимагають максимального рівня активності усіх наявних у неї можливостей. Добре, щоб завдання було нестандартним, але в принципі доступним для дитини. Якщо вона панікує, засмучується, починає здаватися, навіть не заглиблюючись у завдання, значить, тривога висока, деструктивна. Якщо вона спочатку намагається вирішити проблему звичними способами, а потім відмовляється байдужим виглядом, то рівень тривожності, ймовірно, недостатній. Якщо вона уважно вивчає ситуацію, перебираючи можливі способи вирішення, в тому числі несподівані, захоплюється завданням, думає над ним, навіть якщо не може його вирішити, то дитина знайде саме той рівень тривожності, який їй потрібен.

Тому конструктивна тривога додає рішенню оригінальності, неповторності задуму, емоційні, вольові та інтелектуальні ресурси людини мобілізуються.

Деструктивна тривожність викликає панічні стани та смуток. Тривожність не тільки руйнує навчальну діяльність, але й руйнує особистісні конструкції. Звичайно, тривога – не єдина причина поведінкових розладів. Існують і низка інших механізмів відхилення у розвитку дитини. Психологи-консультанти, однак, стверджують, що більшість проблем, з якими до них звертаються батьки, більшість явних порушень, які перешкоджають нормальному перебігу навчання і виховання, в основному пов'язані з тривожністю дитини.

Причини тривожності у дітей

Дитяче занепокоєння викликають, перш за все, неправильне виховання дитини та несприятливі відносини, особливо з матір'ю. Таким чином, відмова від матері, відмова від дитини викликає у неї тривогу через неможливість задовольнити потребу в любові, пестощі та захисті. У цьому випадку виникає острах: діти відчувають зумовленість материнської любові («Якщо я буду робити щось погане, мене не полюблять»). Незадоволення потреби в любові змушує його

Тривожність у дітей також може бути обумовлена особливостями спілкування з дорослою дитиною: домінуванням авторитарного стилю спілкування або суперечливістю вимог і оцінок. І в одному і в іншому випадку дитина перебуває в постійному напруженні, тому що боїться не виконати вимоги дорослих, не «подобатися», переступити жорсткі рамки. Жорсткі рамки означають обмеження, встановлені вчителем. До них відносяться обмежувальні дії спонтанної активності в іграх (особливо жвавих), заняттях тощо; обмеження непослідовності дітей на уроках, наприклад перебивання дітей. Обмеження можуть також включати припинення емоційних проявів дітей. Жорсткі рамки, встановлені авторитарним учителем, часто вимагають високого темпу уроку, що тривалий час тримає дитину в постійному напруженні та породжує страх, що вона не встигне або зробить щось не так. Дисциплінарні заходи такого вчителя часто зводяться до осуду, крику, негативної оцінки та покарання.

Непослідовний учитель створює у дитини тривогу, оскільки не дає їй можливості передбачити свою поведінку. Постійна зміна вимог педагога, залежність його поводження від настрою, емоційна лабільність викликають у дитини розгубленість, нездатність вирішити, як їй поводитися в тому чи іншому випадку. Педагог також повинен знати ситуації, які можуть викликати тривожність дітей, насамперед ситуацію відмови важливого дорослого або однолітків; дитина вважає, що вона сама винна, що її не люблять, що вона погана. Дитина намагається заслужити любов позитивними результатами та успіхами в діяльності. Якщо це бажання не виконується, тривожність дитини зростає.

Наступна ситуація – це коли є суперництво, конкуренція. Сильну тривожність це, коли виховання дітей відбувається в умовах гіперсоціалізації. У цьому випадку, коли діти опиняються в конкурентній ситуації, вони намагаються будь-якою ціною першими досягти найвищих результатів.

Інша ситуація – підвищений рівень відповідальності. Коли тривожна дитина впадає в це, причиною її тривоги є страх не виправдати надій і очікувань дорослого.

У таких ситуаціях тривожні діти зазвичай характеризуються неадекватною реакцією. При їх передбаченні, очікуванні або частому повторенні однієї і тієї ж тривожної ситуації у дитини формується стереотип поведінки, певний зразок, що дозволяє уникнути тривоги або максимально її зменшити. Такі моделі включають систематичну відмову відповідати в класі, відмову брати участь у заходах, що провокують тривогу, мовчання дитини замість того, щоб відповідати на запитання незнайомих дорослих або людей, до яких дитина має негативне ставлення.

Заслуговує уваги висновок  про те, що тривожність у дитинстві – це стійкий розвиток особистості, який триває досить довго. Як будь-яка складна психологічна сутність, тривога характеризується складною структурою, яка включає когнітивні, емоційні та операційні аспекти з емоційним домінуванням, і є похідною від багатьох сімейних розладів [37].

Отже, трактування витоків тривожності у різних дослідників можемо спостерігати два підходи – бачення тривожності як притаманної особистості властивості та бачення тривожності як ворожої реакції на зовнішній світ.

 

2.3. Психодіагностичне дослідження рівня тривожності в дітей молодшого шкільного віку (констатувальний експеримент)

 

Характеристика методів і результатів дослідження тривожності.

Вибірка: 45 учнів 1-4 кл.

Для виявлення дітей із сильною тривогою використовували наступне:

Методика вимірювання рівня тривожності Тейлора (в адаптації Т.А. Немчина). Призначений для вимірювання рівня тривоги [45].

Анкета складається з 50 тверджень. Її можна пред'явити випробуваному або у вигляді списку, або у вигляді набору карток із твердженнями. Підраховується кількість відповідей, що вказують на тривожність випробуваного.

40-50 балів вважається показником дуже високої тривожності, 25-40 балів - високої тривожності, 15-25 балів – середнього (з тенденцією до високого) рівня, 5-15 балів – середнього (з тенденцією до низького) і 0-5 балів – приблизно низька тривожність.

Результати, отримані після проведення методики (табл. 2.1), показали, що 41% показників рівня тривожності у досліджуваних є надто високими, 23% – середніми, що мають тенденцію до високого. Це означає, що в будь-якій незвичній для дитини ситуації рівень її тривожності може піднятися до високого рівня. Як бачимо, насправді 2/3 досліджуваних нами дітей є досить тривожними дітьми. Це діти, які можуть мати проблеми у стосунках з іншими дітьми, у навчальній діяльності.

Таблиця 2.1

Показники тривожності учнів молодшого шкільного віку

(за методикою вимірювання рівня тривожності Тейлора)

 

Дуже високі показники тривожності

Високі показники тривожності

Середній, з тенденцією до високого, показник тривожності

Середній, з тенденцією до низького, показник тривожності

Низький рівень тривожності

Кількість досліджуваних, (в %)

2%

41%

24%

31%

2%

 

Щоб з’ясувати рівень та характер шкільної тривожності у дітей молодшого шкільного віку, ми провели Тест шкільної тривожності Філіпса. [46].

Тест складається з 58 питань, які можна читати та писати учням. Кожне запитання вимагає однозначної відповіді «так» або «ні».

При обробці результатів ми відзначили питання, відповіді на які не відповідають ключу тесту. Відповіді, що не збігаються з ключем, є проявами тривоги. Під час обробки розраховується:

1. Загальна кількість невідповідностей протягом всього тесту. Якщо вона понад 50%, можемо вказувати на підвищений рівень тривожності дитини, якщо понад 75% від загальної кількості запитань тесту – про високий рівень тривожності.

2. Кількість відповідей для кожного з 8 факторів тривоги, вибраних у тесті. Тривожність розкривається так само, що і в першому випадку.

Аналізується загальний емоційний внутрішній стан учня, який значною мірою визначається наявністю та кількістю певних тривожних синдромів (факторів) (табл. 2.2).

Середній рівень тривожності досліджуваних дітей знаходиться в межах 20 балів, що не є високим. Однак за допомогою цього методу ми не звертали увагу на загальний показник тривожності, а розглядали кожен параметр окремо, тому кожен параметр був для нас інформативним і певним чином приводив до виявлення причин тривожності.

Таблиця 2.2

Результати дослідження тривожності

(за тестом шкільної тривожності Філіпса)

Порядко-вий номер досліджуваного

Показник тривож-ності

Порядко-вий номер досліджу-ваного

Показник тривож-ності

Порядковий номер досліджува-ного

Показник тривож-ності

Порядковий номер досліджува-ного

Показник тривож-ності

1          

14

13       

3

25       

13

37       

14

2          

28

14       

34

26       

12

38       

14

3          

18

15       

17

27       

11

39       

16

4          

25

16       

28

28       

28

40       

6

5          

14

17       

13

29       

27

41       

17

6          

24

18       

24

30       

14

42       

7

7          

17

19       

19

31       

10

43       

32

8          

11

20       

31

32       

15

44       

27

9          

39

21       

29

33       

4

45       

17

10       

11

22       

17

34       

23

 

 

11       

28

23       

24

35       

29

Середній показник тривожності

19,5

12       

26

24       

22

36       

18

 

 

Примітка: досліджувані експериментальної групи виділені шрифтом (тут і далі).

Аналізуючи результати цього дослідження, ми помітили, що острах не відповідати очікуванням оточуючих виявився фактором високої тривожності у більшості дітей молодшого шкільного віку. У теоретичній частині нашої роботи ми зазначили, що орієнтиром для дітей молодшого шкільного віку є вчитель, батьки, тобто дорослі. Це означає, що оцінка дорослими дитини є для неї критерієм визначення власної самооцінки, орієнтиром для визначення її місця в певній спільноті. Виходячи з цього, дитина намагається справити хороше враження на оточуючих людей і очікує від них такої оцінки. Якщо очікування не підтвердиться, у дитини може сформуватися негативне ставлення до себе, комплекс неповноцінності, заздрість до успішних дітей.

 

Висновки. Аналіз наукових підходів показує, що, з одного боку, тривожність є як вроджена реакція на небезпеку, притаманна кожній людині, з іншого – тривожність людини розглядається залежно від міри інтенсивності стимулів, які можуть викликати це почуття, через які людина контактує з навколишнім середовищем.

Доведено, що причинами тривожності може бути все, що може порушити відчуття безпеки та надійності дитинии. В результаті тривожності розвивається конфліктна особистість, що призводить до появи «невротичних» потреб, які стають як невротичні риси особистості, засвоєні в результаті негативного досвіду.

Встановлено, що причиною тривожності завжди є внутрішні конфлікти дітей, невідповідність самому, суперечливість прагнень, коли одне сильне бажання йде врозріз з іншим, а також особливості спілкування дорослого і з дитини.

 

Визначено, що вміння дитини, знання її сильних і слабких сторін є основою для розвитку самостійності, впевненості в собі, особистої незалежності, що дозволяє їй бути більш компетентною у спілкуванні з однолітками.

Таким чином, отримані дані є основою для подальших досліджень даної проблеми, в тому числі для переконання, що виявлення тих чи інших причин підвищеної тривожності, а також використання цілеспрямованих корекційно-розвивальних занять реально можуть вплинути на зниження рівня тривожності в поведінці дітей молодшого шкільного віку.

Коментарі до статті:
© inforum.in.ua, 2014 - 2024
Розробка : Limpopo Web Agency
+38 (068) 322 72 67
+38 (093) 391 11 36
43020, УКРАЇНА,
Волинська обл., м. Луцьк,
вул. Електроапаратна, 3 / 336
inforum.in.ua@ukr.net